Dlaczego warto mieć chodniczki na schodach?

Dom to miejsce, w którym każdy chce czuć się bezpiecznie, swobodnie zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy i mieć poczucie komfortu zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Oczywiście wiadomo, że zanim uzna się konkretne miejsce za swoją oazę, trzeba zadbać o wiele niezbędnych elementów – mowa o ogólnym wyposażeniu, aranżacji oraz najróżniejszych zabezpieczeniach. Domy jedno- i wielorodzinne oraz mieszkania dwukondygnacyjne posiadają schody łączące ze sobą piętra. Służą one głównie do sprawnego przemieszczania się pomiędzy kondygnacjami, ale mogą również poprawiać estetykę budynku. Tworzone są z wielu cenionych materiałów w tym z drewna, betonu, stali, cegły, a także z mieszanek surowców. W zależności od miejsca, budżetu oraz indywidualnego gustu mogą one prezentować się zupełnie inaczej. Bez względu na ich końcowy wygląd stanowią element wyposażenia domu, który potrafi przysporzyć niekiedy poważnych problemów, również tych zagrażających zdrowiu – kontuzje, urazy itd. Dlatego też, aby zapobiegać nieprzyjemnym skutkom potknięć czy upadków, powinno się zainwestować w zabezpieczenie w postaci antypoślizgowych nakładek na schody.

Rzadsze i mniej bolesne upadki

Większość schodów wewnętrznych usytuowanych jest w miejscach, gdzie niezbędne okazują się poręcze. Wspomagają one wchodzenie oraz schodzenie, lecz mimo to nie zapewniają całkowitej stabilności podczas poruszania się zwłaszcza, gdy mowa o stopniach drewnianych lakierowanych, które bywają bardzo śliskie. Z kolei stąpanie po schodach betonowych lub tych pokrytych płytkami potrafi niekiedy wyrządzać dużo przetarć naskórka oraz urazów palców czy pięt poprzez nieuważne kroczenie. Dlatego też zakup produktów, jakimi są chodniczki na schody w wielu przypadkach okazuje się najlepszą opcją. Dzięki nim można bez skrępowania i energicznie poruszać się po stopniach zarówno boso, w skarpetkach, jak i rajstopach nie obawiając się potencjalnego upadku. Sprawdzają się przede wszystkim u osób posiadających kręte lub zabiegowe schody, na których zamontowanie jednoelementowego chodnika bywa niemożliwe. W zależności od modeli wykonane są z najróżniejszych materiałów, ale największą popularnością cieszą się te z wykładziny dywanowej o filcowym podbiciu. Aktualnie coraz częściej odchodzi się w nich od stosowania twardego kątownika mogącego uszkodzić kant stopnia w wyniku pęknięcia. Obecnie producenci używają kleju na ciepło do zaginania nakładek, tym samym unikając stosowania dodatkowego elementu mogącego naruszyć powierzchnię podłogi. Ich montaż należy do prostych – wystarczy jedynie zamocować je taśmą rzepową w pięciu punktach, dzięki czemu dywaniki będą trwale utrzymywać się w nieruchomej pozycji, a po jej usunięciu nie pozostaną żadne resztki kleju na powierzchni podłóg.

Cieplej, wygodniej i bezpieczniej

Zachowanie wszelkich środków ostrożności, szczególnie kiedy ma się dzieci, jest obowiązkowe. Dlatego też zabezpieczenie klatki schodowej odpowiednimi elementami może okazać się strzałem w dziesiątkę. Chodniki sznurkowe na schody świetnie izolują zimno emitowane przez nieogrzewane płytki ceramiczne, metal czy beton. Dzięki nim schodzenie na boso nie będzie tak groźne dla pociech, jak gdyby stąpały po chłodnej niezabezpieczonej powierzchni. Ryzyko ewentualnych przeziębień z tego powodu praktycznie nie występuje. Warto również wspomnieć, że pośpiech maluchów chcących szybko zejść lub wejść po stopniach najczęściej kończy się zadrapaniami na kolanach lub łokciach Chęć zabawy, przeskakiwanie schodków wiąże się z wysokim ryzykiem wypadku. Dlatego też zamontowanie dobrej jakości chodnika to swego rodzaju gwarancja mniejszych urazów podczas potencjalnych upadków. Dla jego skuteczności konieczne jest odpowiednie przymocowanie. Stosuje się do tego specjalny klej mocujący oraz metalowe profile unieruchamiające go w taki sposób, aby przesunięcia lub zsunięcia się materiału z powierzchni schodów nie miały miejsca.

Szeroki wybór dywaników oraz nakładek na schody

Rynek ofert tego typu produktów jest przepełniony najróżniejszymi modelami, wzorami oraz wariantami kolorystycznymi dywaników schodowych. Dzięki temu każdy będzie w stanie dopasować je do ogólnej aranżacji domu oraz indywidualnych preferencji. Zarówno zwolennicy prostoty, jak i przepychu znajdą dla siebie coś, czym zdołają podkreślić wystrój schodów, a tym samym zabezpieczyć je przed zniszczeniami. Oprócz tego świetnie izolują ciepło minimalizując odczucie zimna oraz chronią przed potencjalnymi urazami i obtarciami podczas upadków. Sprężyste włókna, z których tworzone są tego typu produkty cechują się dużym tarciem, co ułatwia stopom przyleganie do podłoża, a ryzyko poślizgnięcia się nie wchodzi w grę. Ponadto nakładki na schody wykonywane są z miękkich i delikatnych w dotyku materiałów, dzięki czemu chodzenie po nich nawet na boso jest komfortowe.

Posted in: Default category

Leave a comment