Dywaniki na schody – estetyczny sposób zabezpieczenia stopni

Budując czy remontując dom lub urządzając wystrój jego wnętrza, użytkownicy powinni zawsze kierować się zasadą mówiącą, że funkcjonalność musi iść w parze z estetyką. Nikt przecież nie lubi rozwiązań, które na dłuższą metę okazują się niepraktyczne, podobnie jak źle wyglądających elementów wyposażenia niedopasowanych kolorem czy rozmiarem. Wybierając więc odpowiedni zestaw chodników na schody, trzeba wiedzieć, jaki efekt chce się osiągnąć.

Dywanowe nakładki na schody – połączenie stylu z funkcjonalnością

Powszechnie wiadomo, że klasyczny dywan, wykładzina czy nawet niewielki chodnik są w stanie w dużym stopniu wpłynąć na aranżację pomieszczenia, optycznie wypełniając przestrzeń oraz podkreślając zastosowaną w nim kolorystykę ścian i mebli. Dzięki nakładkom na schody, efekt ten można przenieść również na półpiętro.

Chodniczki ułożone na każdym stopniu przełamią rutynę w tej części domu, która przeważnie nie jest specjalnie urządzana. Jeśli czuje się, że czegoś tej przestrzeni brakuje, rozwiązaniem będą właśnie niewielkich rozmiarów chodniki, które nie tylko wzbogacą wizualnie przestrzeń, ale i zabezpieczą ją, skutecznie osłaniając powierzchnię stopni przed szkodliwymi czynnikami.

Chodniki na schody – stylowa aranżacja i praktyczna ochrona podłogi

Dobór odpowiedniego chodnika wygląda tak samo, jak w przypadku dywanu czy wykładziny do konkretnych pomieszczeń. Wszystko zależy od kolorystyki pozostałych elementów wyposażenia, czyli mebli i ścian. W tym jednak przypadku głównym punktem odniesienia będą schody i poręcze. Warto mieć na uwadze również to, czy na półpiętrze jest okno i jak dużo światła dziennego do niego wpada.

Oprócz koloru, istotny jest rodzaj materiału. Wielu klientów stawia na sprawdzone rozwiązania, jakimi są dywaniki na schody wykładzinowe oraz podgumowane. Posiadają one przyjemne w dotyku włosie i łatwo utrzymać je w czystości. Są to tradycyjne warianty stosowane przez osoby ceniące klasyczną aranżację, jednak równie chętnie użytkownicy wybierają nakładki typu Heat Set, które odznaczają się bardziej błyszczącą powierzchnią, gęstością i miękkością.

Kształt i wymiary – właściwie dopasowane dywaniki na schody

Nakładki na schody występują zazwyczaj w formie półokrągłej, jednak w sklepach znaleźć można także dywanowe nakładki na schody w kształcie prostokąta. Niektórzy wolą właśnie taki wariant, gdyż proste niezaokrąglone boki pozwalają zakryć większą część powierzchni. Druga kwestia to rozmiar. W zależności od preferencji, można dobrać chodniki szersze lub węższe.

Wybór odpowiedniej wielkości zależy od indywidualnych preferencji. Jedni chcą, aby chodnik pełnił przede wszystkim funkcję ochronną i w dużej części osłaniał schodek. Drudzy większy potencjał nakładek dostrzegają w ich walorach estetycznych, jednak nie chcą przyćmiewać nimi eleganckiego drewnianego podłoża, dlatego traktują dywaniki jedynie jako subtelny dodatek.

Niestandardowe wymiary schodów – dywanowe nakładki na zamówienie

Schody o tradycyjnych wymiarach nietrudno udekorować chodniczkami, jednak inwestorzy stawiają obecnie na nietypowe rozwiązania w kwestii projektu stopni prowadzących na piętro. Niektórzy z nich rezygnują z płaskiego półpiętra na rzecz krętych schodów zabiegowych, które nie zachowują jednolitego kształtu. Wówczas potrzebne są chodniki na wymiar dostosowane do indywidualnego projektu domu.

Wystarczy wykonać pomiary i przedstawić je producentowi, który odpowiednio skróci materiał i dostarczy nam gotowy do montażu zestaw. Jest to rozwiązanie sugerowane nie tylko w przypadku schodów zabiegowych. Warto się na nie zdecydować również w sytuacji, gdy stopnie poprowadzone zostały w tradycyjny sposób, jednak inwestorowi zależy na określonym wymiarze chodników, a te dostępne na rynku nie spełniają jego oczekiwań.

Chodniki na schody to świetne rozwiązanie dla wielu użytkowników. Docenią je nie tylko miłośnicy dywanów, lecz również osoby, którym zależy na ochronie podłoża oraz bezpieczeństwie podczas wchodzenia i schodzenia po stopniach. Nakładki są w stanie spełnić oczekiwania także tych, którym zależy na efektowniejszym udekorowaniu przestrzeni schodów. Każdy inwestor posiadający piętrowy obiekt znajdzie dla nich zastosowanie.

Posted in: Default category

Leave a comment