Jak wybrać odpowiednie chodniki na schody?

Stylowe chodniki ułożone na stopniach schodów gwarantują szereg zalet, które szybko staną się widoczne podczas codziennego funkcjonowania. Ich praktyczne zastosowanie jest nieocenione zwłaszcza w domach, w których poruszają się małe dzieci lub osoby starsze, bowiem chodniki tego typu to gwarancja stabilności oraz wygody wchodzenia i schodzenia ze schodów. Przy wyborze najodpowiedniejszego wariantu równie ważne są jednak kwestie estetyczne oraz sposób wykonania. Na czym konkretnie należy się skupić przeglądając oferty nakładek na schody?

Faktura chodnika – jakość i komfort użytkowania

Jeśli schody prowadzić mają do sypialni i innych pokoi mieszczących się na górze, warto je wyłożyć materiałem przyjemnym w dotyku. Powinien być miękki i puszysty, aby można było wygodnie po nim stąpać nawet boso. Najczęściej wybieranymi rozwiązaniami są w tym przypadku klasyczne chodniczki na schody z wykładziny lub podgumowane. Obydwa warianty mają podobną fakturę oraz neutralne wzory i barwy, zatem nietrudno będzie wybrać odpowiedni wariant dla własnych potrzeb. Bardziej wymagającym użytkownikom przypaść do gustu mogą chodniki typu Heat Set, które, oprócz ogromnej wytrzymałości, posiadają miękkie, gęste i połyskliwe włosie. Materiał przypomina wełnę i doskonale prezentuje się na schodach, ciesząc oczy każdego dnia.

Sposób montażu i wykonania nakładek

Warto wiedzieć, że montaż nakładek nie wygląda w każdym przypadku tak samo. W zależności od zakupionego modelu, łączyć się je będzie z podłogą przy pomocy kleju lub dwustronnej taśmy zbrojonej czy rzepowej. W przypadku tej drugiej możliwe będzie zdjęcie nakładki i ponowne jej naklejenie. Inna sprawa to sposób zagięcia materiału tak, by powstał kąt. Jest to niezbędny element budowy nakładki, dzięki któremu osłoni ona również kant stopnia. Powszechnie dostępne w sprzedaży są chodniki z wmontowanymi kątownikami PCV.

Ich wadą jest jednak ryzyko złamania, co może nie tylko skutkować koniecznością zakupu nowej nakładki, lecz również stanowić zagrożenie dla powierzchni podłogi. W związku z tym producenci zaczęli odchodzić od montowania kątowników. Zamiast tego zaginają materiał przy pomocy specjalnego kleju, tym samym uzyskując odpowiedni kąt bez montowania łamliwego elementu. Warto rozglądać się właśnie za takimi wariantami, gdyż zapewniają równie wysoką funkcjonalność i nie są przy tym narażone na uszkodzenia.

A co na zewnątrz? Gumowe nakładki na schody zewnętrzne

O ile chodniki na schody wewnątrz pomieszczeń można postrzegać jako miły dla oka i funkcjonalny element aranżacyjny, o tyle na zewnątrz powinny one być uznawane za konieczność, a to ze względu na niestabilność podłoża zimą i w czasie deszczu, gdy powierzchnia schodów jest śliska. Aby uchronić się przed ryzykiem upadku, należy zabezpieczyć stopnie odpowiednimi nakładkami wykonanymi z gumy.

Są one odporne na wilgoć, mróz oraz zmienność warunków pogodowych, dlatego mogą być użytkowane przez cały rok. Dzięki odpowiednio dużemu ciężarowi i grubości stabilnie przylegają do ziemi i często nie wymagają montażu. Nakładki zewnętrzne służą zarówno jako bezpieczny do poruszania się chodnik, jak i wycieraczka. Materiał chłonie wilgoć i zatrzymuje pod spodem brud. Tego typu chodniki na schody również posiadają zagięcia pod kant schodów, jednak nie jest to reguła, bowiem duża część z nich to po prostu płaskie maty. Wystarczy ułożyć je na stopniach, a podczas zamiatania zdjąć i otrzepać lub opłukać wodą.

Decydując się na zakup nakładek do schodów, warto zdawać sobie sprawę z tego, jak dużo różnorodnych wariantów mamy do wyboru. W zależności od indywidualnych preferencji oraz sposobu urządzenia wnętrza, trzeba będzie postawić na klasyczny lub nieco nowocześniejszy model. Do tego dochodzą również kwestie kolorystyczne oraz sposób montażu, który najlepiej spełni potrzeby użytkownika. Istotne jest też to, aby samo wykonanie nakładki było bezpieczne zarówno dla domowników, jak i powierzchni schodów. Pomimo atrakcyjnych cen, warto dokładnie sprawdzić oferty i porównać jak najwięcej dostępnych wariantów.

Posted in: Default category

Leave a comment