Rodzaje nakładek na schody – szeroki wybór dla każdej aranżacji

Chodniki wykładane na stopnie schodów mają za zadanie nie tylko wzbogacić wystrój wnętrza, ale również zapewnić bezpieczeństwo domownikom. Niezależnie od użytych kolorów czy wzorów, nakładki gwarantują stabilność pod stopami, co jest szczególnie ważne, gdy w domu przebywają małe dzieci lub osoby starsze czy z niepełnosprawnością ruchową. Niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonane są schody, warto wyłożyć je odpowiednimi chodnikami dopasowanymi do nich pod kątem nie tylko estetycznym, ale i praktycznym. Jakie warianty mamy do wyboru?

Chodniki wykładzinowe – sprawdzony wariant w każdym domu piętrowym

Często spotykane w większych domach i innych budynkach wielokondygnacyjnych nakładki wykładzinowe stanowią uniwersalny wariant. Pasują do konstrukcji drewnianych, marmurowych i metalowych. Dostępne są w wielu kolorach, wzorach i formach, w tym jako chodniki sznurkowe, które doskonale prezentować się będą na schodach. Łatwo je więc dopasować do każdego wnętrza. Z racji szerokiej dostępności, ich cena jest stosunkowo niska. Nawet tańsze modele posiadają przyjemny w dotyku materiał i zapewniają komfort chodzenia również boso.

Nakładki mocuje się do podłoża za pomocą przymocowanej do nich taśmy rzepowej lub samoprzylepnej. Zapewnia to mocną przyczepność i bezpieczeństwo, pozwalając pewnie stawiać kroki nawet podczas biegania po schodach. W sklepach najczęściej spotkać się można z chodnikami w kształcie prostokąta lub półkola, które idealnie wpasują się w klasycznie zaprojektowane konstrukcje schodów.

Nakładki podgumowane – elastyczne i bezpieczne

Chodniki podgumowane wykonuje się z gumowego materiału o wysokiej odporności. Mocowane są one za pomocą taśmy dwustronnej rozmieszczonej punktowo. Dzięki dużej wytrzymałości, często wykorzystuje się je jako nakładki na schody drewniane na zewnątrz oraz metalowe. Z reguły, chodniki wyposażone są w profilowany kątownik wykonany z PCV, który ma za zadanie zwiększyć ich stabilność poprzez pewne przyleganie do kantów schodów.

Obecnie jednak coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania ze względu na ryzyko uszkodzenia elementu. Zamiast tego producenci zaginają materiał klejem na gorąco, tworząc swego rodzaju kątownik silikonowy, który jest bezpieczny, trwały i nie stwarza zagrożenia dla powierzchni samych schodów.

Nakładki do schodów z tworzyw sztucznych – nowoczesne rozwiązanie

Nakładki z tworzyw sztucznych są przezroczyste i występują w kilku kolorach. Cienki materiał przypomina maty ochronne do foteli na kółkach. Na jego powierzchni znajdują się wypustki antypoślizgowe, a spód wyposażony jest w punkty obustronnie klejące tak, jak klasyczne nakładki wykładzinowe i podgumowane.

Tworzywo płasko przylega do podłoża, a jego grubość zazwyczaj nie przekracza 2 mm, dzięki czemu nie gromadzi się pod nim brud. Tak zaprojektowany materiał prezentuje się estetycznie i schludnie oraz doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz, w których całkowicie zrezygnowano z dywanów czy wykładzin.

Gumowe nakładki na zewnątrz – bezpieczeństwo i komfort

Marmurowe czy drewniane schody zewnętrzne szczególnie wymagają zabezpieczenia podłoża ze względu na szereg czynników takich, jak chociażby śliska nawierzchnia zimą. Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe, na zewnątrz stosowane są cięższe i grubsze nakładki z gumy odpornej na wilgoć i znakomicie przylegającej do powierzchni schodów nawet, gdy pada deszcz lub śnieg. W sklepach znaleźć można różnorodne modele tego typu chodników, które sprawdzą się na schodach zarówno prowadzących do prywatnego domu, jak i obiektów publicznych, zapewniając bezpieczeństwo i wygodę podczas wchodzenia.

Wybór nakładek na schody jest duży, a wymienione wyżej typy chodników to nie jedyne, jakie możemy znaleźć na rynku. Uznaniem cieszą się również modele typu Heat Set poddawane specjalnej obróbce termicznej. Dzięki temu zyskują charakterystyczny połysk i trwałość, sprawdzając się jako element wystroju dla szczególnie wymagających użytkowników. Nakładki na schody zapewniają bezpieczeństwo i komfort, ale również czynią wnętrze atrakcyjnym, dlatego warto przemyśleć ich zakup i dobrać najlepszy możliwy wariant.

Posted in: Default category

Leave a comment