Sonda
Twoje wydatki na żywność wynoszą miesięcznie
Produkt dnia
RYGA BRĄZ
RYGA BRĄZ
15,00 zł
szt.
RYGA RUDA
RYGA RUDA
15,00 zł
szt.
RYGA BORDO
RYGA BORDO
15,00 zł
szt.
GORA RUDA
GORA RUDA
10,99 zł
szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak utrzymać porządek w domu? Garść sprawdzonych porad

Bałagan robi się sam, porządek trzeba zrobić – chyba każdy zna to powiedzenie. Wszyscy, którzy lubią ład w swoim domu lub mieszkaniu poświęcają wiele czasu i energii na utrzymaniu porządku. Podpowiadamy, jak zrobić to łatwiej, szybciej i przyjemniej

 

Odpowiednia przestrzeń do przechowywania lub minimalizm

Jeśli chcemy mieć porządek w domu, musimy obrać jedną z dwóch strategii: albo mieć mało rzeczy, na przykład inspirując się ideą minimalizmu, albo mieć więcej rzeczy. Przy tej drugiej, wciąż najpopularniejszej, opcji, konieczne jest zachowanie zasady: ile rzeczy, tyle miejsca do przechowywania. Jeśli ubrania nie będą mieściły się w szafkach, a książki – na półkach, nigdy nie uda się zapanować nad bałaganem.

Wrażenie uporządkowania i ładu dają niezagracone przestrzenie i jednolity styl. Z tego względu warto wybrać meble z tej samej linii oraz inne elementy pasujące do siebie. Jeśli na wysokich półkach chcemy ustawić pudła z rzadziej używanymi, ale potrzebnymi pudłami, najlepiej, żeby kartony były estetyczne i wyglądały tak samo, lub idealnie się uzupełniały. Taka zasada zresztą sprawdza się wszędzie, na przykład gdy chodnik lub dywan ma ten sam wzór co nakładki na schody. Świetnym rozwiązaniem jest urządzenie garderoby i spiżarni, w której różnorodne produkty są ukryte przez wzrokiem gości i nie wywołują poczucia zabałaganienia u mieszkańców domu.

 

Sprytne patenty ułatwiają pracę

Jest wiele bardzo prostych i praktycznych pomysłów ułatwiających utrzymanie porządku w domu lub mieszkaniu. Przede wszystkim chodzi o ułatwianie i upraszczanie sobie pracy. Gdy praktycznie całe piętro w domu można łatwo odkurzyć za pomocą jednej końcówki do odkurzacza, oszczędzamy czas i działamy dużo sprawniej. Warto zastanowić się przy sprzątaniu, czy są jakieś miejsca i rzeczy szczególnie problematyczne, na przykład zawsze trzeba je poprawiać. „Ruchomy” chodnik można przytwierdzić do podłogi, nakładki na schody podkleić lepszą, wzmocnioną taśmą, a chybotliwy stoliczek wymienić lub, o ile to możliwe, dokręcić bardziej stabilne nóżki. Dzięki temu rzeczy umieszczone na stoliku nie będą stale spadać. Pozbycie się tak zwanych zbieraczy kurzu także ułatwia sprzątanie. Na fotele, kanapy i łóżka warto zastosować pokrowce, które można wyprać w pralce. Takie proste rozwiązania okazują się kluczowe przy dbaniu o ład w domu.

 

Wyrób nawyk, zmień w zabawę

Wiele osób nie wie, jak utrzymać porządek w domu, gdy mieszkają w nim dzieci. Przecież to praktycznie niemożliwe, ona cały czas bałaganią! Odpowiadamy: zmieniając dbanie o porządek w codzienny nawyk, a sprzątanie w zabawę, łatwo można nauczyć nawet małe dzieci porządkowania. Ważne, żeby nie kojarzyły tego jako przykrego obowiązku i końca atrakcji. Wykorzystując zabawę w wyścigi, na przykład: „kto szybciej wrzuci wszystkie klocki do pudełka?” można sprawić, że praca będzie szybka. Warto doceniać każdy postęp malucha i przede wszystkim – zacząć jak najwcześniej. W ten sposób porządkowanie stanie się dla dziecka naturalną, codzienną czynnością.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl