Sonda
Twoje wydatki na żywność wynoszą miesięcznie
Produkt dnia
RYGA RUDA
RYGA RUDA
13,00 zł
szt.
GORA RUDA
GORA RUDA
10,99 zł
szt.
KORONA BRĄZ
KORONA BRĄZ
13,00 zł
szt.
SUPERSTAR SŁOMKOWY 837
SUPERSTAR SŁOMKOWY 837
15,00 zł
szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Co zrobić, by schody były bezpieczne?

Korzystamy z nich każdego dnia w pracy, metrze, w naszych domach. Spotykamy je w czasie spacerów po starówce i niektórych parkach. Schody, bo o nich mowa, są nieodłącznym elementem codziennego krajobrazu. Jednak schody schodom nierówne i czego innego oczekujemy od tych do przejścia podziemnego obok dworca, a czego innego od tych typowo domowych. I to właśnie na tych drugich się dziś skupimy oraz na tym, jak sprawić, by były bezpieczne. Przed nami trzy elementy, które się na to składają.

 

1. Przede wszystkim odpowiednie wymiary

Żeby schody były bezpieczne, bardzo ważne jest to, aby chodzenie po nich było stabilne, czyli innymi słowy mieściła się na nich cała stopa, a wysokość nie powodowała potykania się. Najczęściej spotykanymi wymiarami, używanymi do projektowania stopni są 27 centymetrów głębokości na 18 centymetrów wysokości. Taka proporcja pozwala na komfortowe poruszanie się, bez potrzeby martwienia się o każdy następny krok.

 

2. Odpowiedni materiał

Wysokość schodów to nie wszystko jest to ważny aspekt, ale nie jedyny. Po tym, jak obliczymy już bezpieczną wysokość i szerokość schodów, zastanówmy się, z czego je zrobimy? Najlepiej by był to materiał twardy, który nie ulegnie łatwo zniszczeniu, taki jak żelbet i drewno, bądź kamień. Jest to ważne, ponieważ schody muszą znieść często użytkowanie i uszkodzenie ich mogłoby stanowić nawet zagrożenie naszego życia.

 

3. Dodatkowe zabezpieczenia

Kiedy mamy już zbudowane schody, nie tylko o odpowiedniej wysokości, lecz także z trwałego materiału, możemy przejść do konkretniejszych zabezpieczeń. Pierwszym z nich będzie balustrada, która chroni nas w razie, gdybyśmy stracili równowagę, a także stanowi podparcie. Optymalna wysokość balustrady to 90 centymetrów. Nie zapominajmy też o dzieciach. Jeśli w naszym domu są milusińscy, zatroszczmy się o ich bezpieczeństwo, przymocowując na dole i na szczycie schodów dodatkowe barierki, które uniemożliwią najmłodszym samodzielne podróżowanie po piętrach. Kolejnym elementem są nakładki antypoślizgowe. Dodadzą stabilności naszym krokom, a także nadadzą naszym schodom niepowtarzalny charakter. 

Jak widać, możliwości zabezpieczenia swoich schodów jest wiele, a to na co my się zdecydujemy, zależeć będzie tylko od naszych potrzeb i upodobań. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl